آمادگی لازم قبل از سی تی اسکن با کنتراست

"برای دریافت نوبت سی تی اسکن اینجا کلیک کنید"

بیمار گرامی برای پذیرش سی تی اسکن با کنتراست لطفا به نكات زیر توجه فرمایید درغیراینصورت از پذیرش شما معذوریم

سی تی اسکن با کنتراست(با تزریق) :

  1. 3 ساعت قبل از مراجعه ناشتا باشید.
     
  2. تا 8 ساعت بعد از تزریق، آب فراوان بنوشید.
     
  3. 3 عدد قرص پردنیزولون مصرف کنید.(12 ساعت قبل از انجام، 6 ساعت قبل از انجام، 2 ساعت قبل از انجام)
     

توجه:

درصورتی که قرص متفورمین(جهت دیابت) مصرف نمی کنید، مجاز به مصرف قرص پردنیزولون می باشید، درغیراینصورت تداخل دارویی ایجاد می شود.

اگر سابقه بیماری آسم، قلب و عروقی، کلیوی و کراتینین بالای 1.5، سابقه حساسیت و آلرژی غذایی و دارویی بخصوص حساسیت به ماده حاجب دارید، قبل از نوبت گرفتن حتما پذیرش را مطلع فرمائید.

بیماران بالای  60 سال با درخواست سی تی باتزریق می بایست آزمایش کراتینین خون دریک ماه اخیر انجام داده باشند و جواب آن را همراه داشته باشند .

(درصورتی که در 6 ماه اخیر این آزمایش را انجام داده اید و سابقه ناراحتی کلیوی ندارید نیازی به انجام مجدد نیست)

بیماران دارای یک کلیه، جهت انجام آزمایش سی تی اسکن با تزریق(باکنتراست) می بایست آزمایش کراتینین خون را همراه خود داشته باشند.

بیماران دیابتی که قرص متفورمین مصرف می کنند و درخواست سی تی با تزریق دارند می بایست 24 ساعت قبل از نوبت و 24 ساعت بعد از نوبت قرص متفورمین را مصرف نکنند.(فقط متفورمین به این صورت است قرص های دیابتی دیگر مشکلی ندارد)

پس از پذیرش و مراحل اولیه پرستار بخش شمارا آماده تصویربرداری کرده و درصورت لزوم در اتاق پرستار رگ گیری می شوید.

اگر درخواست سی تی اسکن همراه با تزریق باشد تجویز دارو به داخل یکی از ورید ها بدون دخالت دست و عوامل انسانی انجام می شود. در لحظه تزریق ممکن است کمی داغ شوید که جای نگرانی نیست فقط چندثانیه ای بی حرکت بمانید تا تصویربرداری کامل شود.

خواهشمند است یک ساعت قبل از وقت تعیین شده، جهت کنتراست خوراکی(داروی خوراکی) در مرکز حضور داشته باشید و یک شیشه آب معدنی با آب میوه(1.5 لیتری) جهت انجام سی تی اسکن خوراکی بهمراه داشته باشید.
 

توجه:

داروها فقط و فقط درمرکز استفاده می شوند لذا از مصرف آنها در منزل جدا خودداری کنید.

دادن شرح حال دقیق و درست و کامل به نفع خود بیمار است و به تشخیص دقیق تر کمک می کند.

ارائه کلیه مدارک پزشکی قبلی شامل سی تی اسکن و ام آر آی و برگه پاتولوژی در جهت تشخیص درست بیماری شما و نیز مقایسه با مدارک قبلی درجهت بررسی اثرات درمان بسیار مهم است لذا تمام مدارک قبلی خود را حتما بهمراه داشته باشید.

بیماران خانم حتما از باردار نبودن خود مطمئن و درصورت شک، پذیرش را در جریان قرار دهند.

بیماران محترم درصورت ابتلا به بیماری های مسری مانند هپاتیت، سل و ایدز قبل از انجام سی تی اسکن حتما پذیرش را مطلع فرمایید.

پس از انجام سی تی اسکن و کنترل محل تزریق توسط پرستار شما ازبخش ترخیص می شوید و بصورت روتین نتیجه تصویربرداری 2 روز بعد آماده می شود، اما اگر به دلیلی عجله دارید می توانید به پرستار اعلام و تقاضای دریافت جواب زودتر از زمان اعلام شده بنمایید .

درصورتی که وزن بیمار بالای 105 کیلوگرم می باشد حتما قبل از مراجعه اطلاع دهید.(وزن حین کار چک می شود)

بیماران خردسال و کودکان زیر 6 سال جهت انجام CT با داروی خواب  قبل از مراجعه حدود یکساعت ناشتای غذایی و مایعاتی باشند.(حتی شیر مادر نخورند)

درصورتی که بیمار دیالیزی می باشد برای انجام سی تی اسکن با تزریق(با کنتراست) حتما حتما روز نوبت دهی اعلام کند. (انجام سی تی با کنتراست باید 2 ساعت قبل از دیالیز انجام شود، به دلیل دوز بالای داروی CT، می بایست از قبل نوبت رزرو شده دیالیز داشته باشید) 

بیمارانی که پارکینسون، سندروم داون یا بی قراری شدید دارند که در دستگاه تکان میخورند باید جهت دریافت نوبت با بیهوشی و هماهنگی با پزشک مد نظر روز نوبت دهی اعلام شود.
 

برای مشاهده تعرفه های سی تی اسکن کلیک کنید. 

مرکز سی تی اسکن قم:

مرکز تصویربرداری پرتوطب آزما:

 قم، بلوار امام موسی صدر (خاکفرج)، جنب بانک صادرات، کوچه صفدری 61، پلاک280، ساختمان طب آزما- کدپستی: 3719639486

  025-3119

  025-36634978


مرکز تصویربرداری تابش پرتو:

 قم، خیابان 19دی (باجک)، کوچه 10، ساختمان فرجاد، طبقه دوم- کدپستی: 3713615760

 025-3191

 025-31915012