تازه های پزشکی

پوکی استخوان

پوکی استخوان در بعضی افراد بیش از دیگران دیده میشود. تراکم و قدرت استخوان تحت تاثیر متغیرهای ژنتیکی و محیطی است. بطور معمول تراکم استخوان زنان بیش از مردان است پس زنان بیش از مردان دچار پوکی استخوان میشوند و این بیماری در افراد لاغر و در کسانی که در فامیل نزدیک خود سابقه پوکی استخوان دارند بیشتر دیده میشود.

ادامه خبر...

سرطان ریه از تشخیص تا درمان

علائم سرطان ریه اغلب با بیماری برونشیت و یا ذات الریه اشتباه گرفته می شوند. تشخیص دیرهنگام این بیماری باعث شده که بیش از ۷۰ درصد سرطان های ریه در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند. با این وجود بدیهی است هرچه سرطان ریه زودتر تشخیص داده شود، شانس درمان موفق به مراتب افزایش خواهد یافت.

ادامه خبر...

سرطان کبد از پیشگیری تا تشخیص و درمان

از آنجایی که تمام خون موجود در بدن باید از کبد عبور کنند، این عضو به طور قابل توجهی در معرض سلول های سرطانی است که توسط جریان خون جابجا می شوند. برای اطلاع از علائم و عوامل خطر ابتلا به سرطان کبد و روشهای پیشگیری، تشخیص و درمان آن در این مقاله همراه ما باشید.

ادامه خبر...

کاربردها و خطرات ام آر آی لومبوساکرال (کمر)

دستگاه ام آر آی، بدون اعمال هیچ گونه برش جراحی و با استفاده از آهنربا و امواج رادیویی، قادر به تهیه تصاویر از داخل بدن است و به کمک آن ها پزشکان قادر خواهند بود بافت های نرم از جمله عضوها، عضلات و همچنین استخوان های بدن را مشاهده کنند.

ادامه خبر...

عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی (H.S.G)

برای بررسی علت تأخیر باروری، باید سلامت اندامهای تولید مثل مورد ارزیابی قرار گیرند. یکی از روش‌های تشخیصی که برای بررسی رحم و لوله‌های رحمی درخواست می شود، عکس رنگی رحم، هیستروسالپنگوگرافی یا به طور خلاصه هیستروگرافی است.

ادامه خبر...

پروستات سرطان شایع در مردان

پروستات غده ای در زیر مثانه و جلوی راست روده ی مردان است. هنگامی که سرطان ظاهر می شود، سلول های پروستات به سرعت رشد کرده (سلول های بدخیم) و باعث تشکیل توده در غده پروستات می گردد.

ادامه خبر...

انواع هپاتیت و راههای پیشگیری، تشخیص و انتقال آن

بیماری هپاتیت به علل مختلفی از قبيل ويروس‌ها، باکتري‌ها ، بیماری خودایمنی ، داروها و … ايجاد مي‌شود. در این بیماری، کبد متورم شده و فعاليت آن مختل میگردد. شایع‌ترین‌ نوع‌ آن‌ هپاتیت B و سایر انواع‌ آن‌ عبارتند از

ادامه خبر...

سیاه شدن بی سر و صدای استخوان ران

زمانی که خون رسانی به استخوان ران دچار اختلال شود، سلول های استخوانی بخصوص قسمت سر ران دچار فرسایش و مرگ میشود که در اصطلاح پزشکی به آن نکروز می گویند.

ادامه خبر...

علل ایجاد پارگی در مینیسک زانو

مینیسک، تکه غضروف C شکلی با خاصیت ارتجاعی است که زانو را می‌پوشاند و از آن محافظت می‌کند.

ادامه خبر...

علائم و عوامل ایجاد سنگ کلیه

عوامل موثر در ایجاد سنگ کلیه عبارتند از: استعداد ژنتیکی و عوامل محیطی ( آب و هوای گرم، مصرف کم آب و مایعات )...

ادامه خبر...
صفحه 1 از 4